Nielen dospelí, ale aj deti potrebujú mať vo svojom vlastnom hniezdočku to najpríjemnejšie prostredie pre pohodlnú existenciu. A pri mrazivých teplotách vonku, či naopak letných horúčavách, je jednoznačne klimatizácia ten najúčinnejší bežne známy prostriedok, ako si komfort zabezpečiť. Detský organizmus je však citlivejší na zmeny teplôt a vôbec, na všetky vonkajšie vplyvy. Ako si teda poradiť, aby klimatizácia viac neuškodila, ako pomohla?
V prípade vysokých teplôt zvyknú byť deti malátne a nechce sa im do žiadnych aktivít. Tak ako aj dospelí, ani deti sa nevedia sústrediť v prehriatych priestoroch. Preto by mala byť manipulácia s teplotami opatrná. Ak je vonku príliš chladno, zvykneme automaticky nastaviť až príliš vysoké teploty v domácnosti. Tým si však značne škodíme. Pri extrémnych prechodoch zo zimy do tepla sa náš organizmus snaží prispôsobiť pomocou vysokého výkonu termoregulačných mechanizmov, čo v preklade znamená, že sa zbytočne vysiľujeme. V krátkodobom ponímaní času si to nemusíme všimnúť, ale jednoznačne to pocítime, ak by sme takto žili dlhodobo. A keďže sa detský organizmus neustále vyvíja, je vnímavejší na zmeny teplôt, preto odporúčame riadiť sa heslom – menej je viac.
Teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by mal byť maximálne 5 až 7°C, inak môže prísť k teplotnému šoku, ktorý oslabuje náš organizmus. Ideálne je snažiť sa o vytvorenie dostatočnej prechodovej zóny medzi klimatizovaným interiérom a vonkajším prostredím. Často sa zvykne využívať dvojstupňové ochladenie priestoru, ktoré pred príchodom ratolesti izbu pripraví na požadovanú teplotu a následne nastaví výkon ventilátora na minimálny. Neodporúčame tiež žiadne prudké vypínania a zapínania, klimatizácia by mala bežať ,,ako po masle“ – a teda súbežne a plynulo. Ak chcete vyvetrať, samozrejme môžete, ale pri tom tiež treba dbať na isté pravidlá.
Čo sa týka umiestnenia klimatizácie, nemala by sa nachádzať nikde, kde môže dieťa dostať ,,priamy zásah“, a teda nad posteľ, alebo písací stôl. Lamely klimatizácie by správne mali smerovať mimo miesta dlhodobého pobytu dieťaťa. Výnimkou sú klimatizácie, ktoré sú vybavené funkciou Coanda effect, a teda viac-zónovým inteligentným okom. Tento senzor pohybu sníma, kde sa práve nachádzajú osoby a nasmeruje prúdenie vzduchu mimo zóny ich pobytu. Pri chladení smeruje vzduch smerom nahor, pri vykurovaní naopak udržuje naše nohy v teple. Pokiaľ sa v miestnosti nikto nenachádza, jednotka sa zapne do úsporného režimu.
Okrem toho sú tieto klimatizácie vybavené ionizačným a prachovým filtrom, ktorý zachycuje baktérie a alergény. Za túto funkciu sa vám minimálne poďakujú zdravé pľúca vášho dieťaťa.
Vďaka moderným technológiám obsiahnutým v špičkových klimatizáciách nielen zabezpečíme maximálny komfort dieťaťa, ale zároveň sa vyhneme rizikám prichádzajúcim s menej funkčnými staršími modelmi. A vaše dieťa sa už nebude môcť vyhovárať na nedokončenú úlohu, lebo mu je teplo / zima.