Ako postupovať pri výbere správnej klimatizácie?

Optimálny počet

Prvou dôležitou otázkou je, koľko miestností chcete vychladiť. Základný variant je split, teda delený systém, ktorý pozostáva z jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky, ktorou vychladíte jednu miestnosť. Pre viac miestností budete potrebovať tzv. multisplit, pri ktorom jedna vonkajšia jednotka obslúži dve a viac vnútorných.

Správny výkon

Ďalším z kľúčových kritérií pri výbere klimatizácie je jej výkon. Pokiaľ je príliš vysoký, prístroj sa priebežne zapína a vypína. Naopak, jednotka s poddimenzovaným výkonom bude v prevádzke nepretržite a napriek tomu sa nedosiahne požadovaná teplota, pričom hrozí jej namrznutie. Oba prípady majú za následok vyššiu spotrebu elektrickej energie a väčšie opotrebovanie zariadenia. Vhodný výkon možno orientačne vypočítať na základe rozlohy miestnosti – na vychladenie 10 m2 bežného obytného priestoru je potrebný asi 1 kW výkonu. Na presný výpočet je však okrem veľkosti priestoru potrebné zohľadniť aj rozmery zasklených plôch, ich orientáciu a tienenie, izoláciu obvodových stien či počet elektrospotrebičov.

Optimálna teplota v miestnosti je v lete 24 až 26 °C. Dôležitá je však aj vlhkosť a rýchlosť prúdenia vzduchu – jej zvýšenie o 0,1 m/s pociťujeme ako ochladenie o 2 až 3 °C. Studený vzduch prirodzene klesá k zemi, preto nie je potrebné smerovať jeho prúd priamo na ľudí, na posteľ alebo na sedačku. To by mohlo mať nepríjemné následky.

Umiestnenie vnútornej jednotky

Najbežnejšie sú nástenné zariadenia, do podkroví sú vhodnou alternatívou parapetné jednotky, ktoré sa inštalujú pod okno. Ďalšou možnosťou sú jednotky určené na montáž do podhľadu alebo tzv. flexi jednotky, ktoré sa môžu montovať aj na šikmý strop. Klimatizácia by mala byť zároveň umiestnená tak, aby prúd vzduchu nesmeroval tam, kde sa ľudia zdržiavajú najčastejšie. Pri prístrojoch vybavených tzv. viaczónovým inteligentným okom tento problém odpadá – automaticky totiž nasmerujú prúd vzduchu mimo zóny s pobytom osôb.

Spotreba energie

Dôležitá je nielen cena klimatizácie, ale aj jej spotreba, v ktorej sa ľahko zorientujete podľa energetickej triedy. Ak chcete presnejšiu informáciu, sledujte parametre EER pre chladenie a SER pre vykurovanie – ide o pomer chladiaceho (vykurovacieho) výkonu a spotrebovanej energie. Platí pritom, že čím vyšší je koeficient, tým úspornejšia je klimatizácia. Rozdiel v spotrebe môže byť aj desiatky percent, takže cena drahšej klimatizácie sa vám môže vrátiť už za 2 – 3 roky.

Doplnkové vybavenie

Ak klimatizácia zvládne okrem chladenia aj ďalšie úlohy, stáva sa zaujímavejšou investíciou. Medzi štandardné prevádzkové režimy dnes patrí vykurovanie (keďže klimatizácia funguje na princípe tepelného čerpadla, môže ísť o výhodnú možnosť), odvlhčovanie a ventilácia. Klimatizačné jednotky obvykle obsahujú prachové filtre, ktoré vzduch vyčistia od najväčších nečistôt. Hlavne alergici však ocenia špeciálne filtre – odstránia zo vzduchu až 99 % nečistôt vrátane baktérií, vírusov, plesní a roztočov. Ďalším veľmi obľúbeným doplnkovým vybavením je Wi-Fi.

Montáž klimatizácie vieme vykonať v najbližších voľných termínoch:

26.02.2024 Pondelok 08:15
27.02.2024 Utorok 08:00
27.02.2024 Utorok 12:30
28.02.2024 Streda 08:15
28.02.2024 Streda 12:30
29.02.2024 Štvrtok 08:30

údaje boli aktualizované 23.02.2024 10:13